مبارزه جاري

 

یونس شاملی
نتیجه مساوی یک-یک البته که برای تراکتورسازی یک پیشروی و برای پرسپولیس یک پست رفت تلقی می شود. چه در دیدار قبلی این دو تیم پرسپولیس با نتیجه دو بر یک بر تراکتور غلبه کرده بود. به این ترتیب تراکتورسازی امروز تبریز مانعی بسیار جدی در مقابل پیشروی پرسپولیس ایجاد کرد.

حضور وسیع هواداران تراکتورسازی در استادیوم هفتاد هزار نفری تبریز که بنا به خبرگزاری جمهوری اسلامی رژیم به هشتاد هزار نفر میرسید و بویژه حضور وسیع دختران در تپه های اطراف استادیوم تبریز روحیه بغایت بالای مردم آذربایجان در حمایت از تراکتور سازی و تعمیق تلاش برای برجسته کردن مطالبات مدنی را به نمایش گذاشت

اینک بایستی منتظر گزارشات مستقل خبری و تصویری و وئدیویی از بازی تراکتورسازی و پرسپولیس بود و حماسه را در دو صحنه بازی و بویژه در میان هواداران تراکتور را دریافت


زنان و کودکان تماشاگران ويژه تراکتورسازی و پرسپوليس
در آستانه ديدار تيم‌های تراکتورسازی تبريز و پرسپوليس تهران،

 

 

۷۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه يادگار امام شهر تبريز حضور يافته اند.
در حالی که هنوز سه ساعت به آغاز اين بازی مانده، گنجايش ورزشگاه تکميل شده است با اين حال ۴۰ تا ۵۰ هزار تماشاگر نيز در بيرون ورزشگاه و کوه های اطراف ورزشگاه حضور دارند.
حضور زنان و کودکان برای حمايت از تيم تراکتورسازی نيز از نکته های جالب ديدار تيم های تراکتور سازی و پرسپوليس تهران است.
در حال حاضر اعضای تيم و کادر فنی پرسپوليس در هتل شهريار شهر تبريز اقامت دارند.
منبع خبر: گویانیوز
http://www.sarkhat.com/fa/news/135873628

گزارش اول:
مصاف تراکتورسازی با پرسپولیس
عصر امروز، جمعه 27 فروردین، روز مصاف تراکتورسازی با پرسپولیس در استادیوم
تبریز است. بازی برگشت. در بازی رفت پرسپولیس با نتیجه دو بر یک تراکتورسازی را مغلوب خود کرده است. این بازی بدون شک یکی از پرهیجان ترین بازیهای لیگ برتر در ایران خواهد بود. اما برای همگان محرز شده است که جایگاه تراکتورسازی برای آذربایجان و خلق ترک ایران تنها یک تیم فوتبال با معیارهای ورزشی امروز نیست. تراکتورسازی و یا به زبان خود مردم آذربایجان "تراختور" نماد هویت آذربایجانی و هویت طلبی ترکی است. این بازی بیش از آنکه به نتیجه آن توجهی شود به نمایش قدرت هواداران تراکتورسازی تبدیل خواهد شد. هوادارانی که با رفتاری سیویل و بسیار مسالمت آمیز مطالبات مدنی خلق ترک ایران را فریاد می کنند.

بی شک نتیجه برد تراکتورسازی تاثیر مثبتی در روحیه هواداران مملو از هیجان تراکتورسازی خواهد گذاشت. اما حضور قابل توجه و تخمینا 120 هزارنفر از هوادارن تراکتورسازی بسیار چشم گیر خواهد بود و این حمایت با وجود اینکه بر روحیه بازیکنان تراکتورسازی تاثیرخوبی خواهد داشت، اما به نتیجه بازی ارتباط زیادی ندارد. حمایت از تراکتورسازی در واقع به حمایت از مبارزه هویت طلبانه مردم آذربایجان و خلق ترک ایران تبدیل شده است. شعارها، باندرول ها و تمامی نمادها حکایت از تعمیق مطالبات بسیار وسیع و سریع الرشد خلق ترک برای زیستن با حقوق برابر در ایران است.

اینبار و بویژه و برای اولین بار، دعوت هواداران تراکتورسازی از دختران برای شرکت در تشویق تیم تراکتورسازی، با آفیش بسیار زیبای آنان نشانه دیگری از مدرننیسم در جنبش مدنی آذربایجان را به نمایش می گذارد.

مسابقات فوتبال در ایران و بویژه بازیهای تراکتورسازی اگر فریاد نیروی جوان آذربایجان را برای حق تحصیل به زبان مادری و زیستن با حقوق برابر در ایران را فریاد میکند، نه تنها رژیم حاکم را به وحشت می اندازد بلکه افکار آلوده به برتری جویی را نیز به چالش می کشد

با اطمینان میتوان گفت که بازی تراکتورسازی و پرسپولیس از نقطه نظر فرهنگی و بویژه سیاسی پیامی روشن و گویا را برای شخصیتهای سیاسی و رهبران حزبی جامعه فارس ایران خواهد داشت و آن اینکه "سیاست انکار خلق ترک در ایران" دیگر پنبه شده است. البته اگر این رهبران پنبه ها را از گوشهاشان برگیرند و غبارها را از دیدگانشان برشورند.
20100416
یونس شاملی

 

در باره نویسنده:

Yunes Shameli  یونس شاملی

آخرین مطالب Yunes Shameli یونس شاملی