تریبون

اٶزل / ويژه

یونس شاملی

 

تمامی خبرها، گزارش ها و مشاهدات عینی چه در خصوص خبررسانی از منطقه زلزله زده در آذربایجان و چه عملیات امداد رسانی داخلی و حتی پذیرش کمکهای خارجی (از ترکیه، آذربایجان و...) حاکی از به اجرا درآمدن یک سناریوی بسیار کثیف تعلل از سوی جمهوری اسلامی در منطقه زلزله زده آذربایجان (اهر و ورزقان) است.


در گزارشی از تلویزیون خود جمهوری اسلامی  روشن میشود که هفت ساعت طول کشیده است تا امدادگران به منطقه زلزله زده برسند. این درحالیست که امدادگران بایستی حداکثر تا یکساعت بعد از حوادث ناگوار که آن را "ساعت طلایی" میخوانند، به محل حادثه و یا زلزله برسند. تعلل هفت ساعته برای رسیدن امدادگران به منطقه زلزله زده را چگونه میتوان توجیه کرد؟

 


خبرها و گزارشهای بسیاری حاکی از آنست که رسانه های جمهوری اسلامی عمد داشته اند که خبر زلزله در آذربایجان و گزارشها مربوط به آن را کم رنگ جلوه دهند. سایت محسن رضایی از سرکردگان خود دستگاه جمهوری اسلامی به این انفعال اعتراض کرده و ضمن اعلام یک روز عزای ملی مینویسد: "
اهمیت ماجرا از دید دیگر رسانه‌ها به اندازه‌ای بالا بوده که خبر آن به سرعت در همه رسانه‌های جهان باز انتشار یافته است تا جایی که رویترز در گزارشی به نقل از اداره زمین‌شناسی آمریکا، شدت زلزله اخیر را ۶.‌۴ در مقیاس ریشتر ارزیابی کرده و خبر آمادگی صلیب سرخ ترکیه برای اعزام دارو و نیازهای اولیه به کشورمان را به تلکس خبری‌اش می‌فرستد، حال آنکه حد ‌‌نهایت واکنش دولتمردان کشورمان به «پیام تسلیت اعضای هیأت دولت» (و نه حتی مجموعه هیأت دولت!) و چند توصیه مانند بسیج امکانات یا پشتیبانی‌ها و کمک‌های لازم محدود می‌ماند !"


وزیر کشور جمهوری اسلامی روز دوم زلزله از پایان عملیات امداد و نجات سخن به میان می آورد و وزیر بهداشت همین دولت تنها مشکل باقی مانده را دفن اجساد اعلام میکند. اما و همزمان نماینده مجلس جمهوری اسلامی از اهر و هریس میگوید: " در برخی از روستاها نه تنها هیچ کمکی دریافت نشده، بلکه هنوز مردم نتوانسته اند آوارها را جابه‌جا کنند و بدین ترتیب مشخص نیست چند نفر زیر خاک مدفون شده و یا زنده اند و منتظر نجات."
گزارش های دروغین دیگر در خصوص تعداد قربانیان این زلزله خانماسوز است. گزارشهای رسانه های دولت تعداد قربانیان حادثه را 300 نفر اعلام کرده اند، این در حالیست که گزارشات رسیده و حتی مشاهدات شاهدان عینی تعداد کشته شدگان این زلزله را 1500 نفر اعلام کرده اند.


سایت کلمه ضمن دروغگو خواند صدا و سیمای جمهوری اسلامی درخصوص تعداد کشته شدگان مینویسد: " در این حال گزارش خبرنگار کلمه از تبریز حاکی از آن است که برخلاف اخبار و گزارش های رسانه های رسمی و حکومتی، آمار کشته ها به مراتب بیشتر از رقم اعلام شده است، به طوری که برخی پزشکان حاضر و افراد مطلع از عدد بیش از هزار نفر برای قربانیان صحبت می کنند و حتی یکی از پزشکان بیمارستان شهدای تبریز از مرگ بالغ بر هزار و پانصد نفر بر اثر زلزله روز شنبه سخن می گوید
."


تمامی علایم و نشانه ها حاکی از اجرای یک سناریو کثیف علیه مردم آذربایجان و حتی زنده بگور کردن قربانیان زلزله اخیر در این منطقه است.  

بد تر اینکه در یکی از رسانه های دولت جمهوری اسلامی چنین عنوان میشود که؛ موسسه زلزله شناسی ایران هشت ماه پیش خبر وقوع زلزله در منطقه را به مجلس جمهوری اسلامی خبر داده است. اما مجلس این خبر را جدی تلقی نکرده و واکنشی نسبت به آن نشان نداده است.

شوربختانه تر اینکه عباس فلاح باباجان نماینده اهر و هریس در مجلس نهم به هلال احمر ایران باور ندارد و به مردم سفارش میکند که: "کمک های و نیازهای اولیه زلزله زدگان را به جای اینکه به هلال احمر بسپارند تا در آنجا خراب شود، به صورت اکیپ های خودجوش، خودشان این کمک های اولیه را به دست مردم زلزله زده در روستاها برسانند
!"

و پدر علم زلزله‌شناسی ایران می گوید: در هیچ جای دنیا زلزله
۶ ریشتری کشته نمی‌دهد و در نهایت حداکثر در چنین زلزله‌ای باید۱۰ نفر زخمی می‌شد. با این حساب مسئول کشته شدن این تعداد انسان در زلزله ایی به قوت شش ریشتر کیست؟

تمامی گزارشها و رفتار مسئولین جمهوری اسلامی در برخورد با زلزله هولناک در آذربایجان تبارز یک خصومت است، نشانهء یک بی رحمی نسبت به انسان در آذربایجان است. رفتار جمهوری اسلامی آشکارا زنده بگور کردن مردم در منطقه زلزله زده است. یکی از آقایان به حق نوشته بود که اگر تظاهرات کوچکی در تبریز به وقوع می پیوست، در ساعت اول این تظاهرات صدها نیروی نظامی و انتظامی برای سرکوب مردم و شکستن سرو دست آنها به خیابانها کشیده میشدند. آیا این نشان نمیدهد که جمهوری اسلامی برای کشتن و سرکوب آمادگی دارد نه برای امداد و نجات آنها؟ بویژه در آذربایجانی که مهر عمیق هویت ملی ترک و زبان ترکی بر ان حک شده است! آری جمهوری اسلامی با خلق ترک در ایران بمانند اسیران خود رفتار میکند و دقیقا به همین خاطر نیز کشته شدن بخشی از آنان در زیر آوارهای خانه شان را امری مهم تلقی نمیکند!
20120812

 

 

در باره نویسنده:

Yunes Shameli  یونس شاملی
Yunes Shameli یونس شاملی

آخرین مطالب Yunes Shameli یونس شاملی